Slavonická renesanční, o.p.s., 6.dubna 2009

Graselovy stezky získaly podporu z fondů EU.

Z Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika „doteče“ v letech 2009 – 2011 do pohraničního regionu (jižní Čechy - jihozápadní Morava - dolní Rakousko) 234.715 eur. Cílem projektu je rozvoj přeshraniční šetrné turistiky. Mezi jihočeskou Novou Bystřicí, přes Slavonice, Vratěnín až do moravských Nových Syrovic a v této délce i z rakouské strany hranic, budou opraveny stávající i vyznačeny nové, pěší stezky pod značkou „Graselovy stezky“. Idea projektu Graselovy stezky vychází ze snahy zpřístupnit – zviditelnit (ale zároveň nezdevastovat!) = citlivě interpretovat místní dědictví z dob (přelom 18. a 19 století), kdy v kraji pobýval, loupil a skrýval se Johan Georg Grasel, jehož jméno dalo vzniknout hanlivému označení grázl.

Od roku 2002 vzniklo šest Graselových stezek, v celkové délce cca 80 km. Tvoří vždy výletní okruhy kolem městeček a obcí regionu – Nová Bystřice, Slavonice, Vratěnín, Nové Syrovice, v Rakousku jsou stezky sítí cest mikroregionem Thayaland.

Obsahem podpořeného projektu bude zkvalitnit stezky – orientační systém, značení, bezpečnostní prvky, zkvalitnit informace o stezkách – vydáním mapových letáků, průvodce, obměnou website www.graselovystezky.cz na budoucí nové adrese www.grasl.eu , zajištěním propagačních, osvětových i společenských akcí, atp.

Nelehkým úkolem a zároveň výzvou je vzhledem k závazku „šetrné turistiky“ hledat a volit taková řešení, která sice přivedou do regionu více návštěvníků, ale takovým způsobem, že nebudou ohroženy místní kulturní, přírodní ani jiné jedinečnosti – v rámci projektu nebude krajina pokrytá cedulemi, naším cílem je informace o stezkách – popis tras a informace o zajímavostech neprezentovat jen na papírových výstupech, ale i ve formě zvukových nahrávek MP3, návštěvníky vhodným, neotravným a nerepresivním způsobem vést k citlivosti a zodpovědnosti. Chceme naplnit pojem „šetrná turistika“ kvalitním a jedinečným obsahem, kvůli kterému se návštěvníci na Graselovy stezky budou rádi vracet.

Vedoucí organizací projektu je Slavonická renesanční, o.p.s. partnerem rakouský Zukunftsraum Thayaland.

Jak šel čas:

Příprava projektu, podání žádosti – únor – květen 2008 do první výzvy – projekt podpořen s výhradami. Úpravy projektu červen – listopad 2008, schválení projektu bez výhrad v prosinci 2008, leden – únor 2009 - příprava realizace, březen – 09 vytvoření zaměstnaneckých míst pro pracovníky projektu – plnění úkolů dle harmonogramu.

První akcí pro veřejnost je výlet pořádaný ke Dni země v sobotu 25.4.2009 ve spolupráci se SRS, občanským sdružením (viz. Pozvánka v příloze).

Uvítáme Váš zájem o naše aktivity, zveme Vás na společné programy, jsme Vám plně k dispozici na rozhovory, dokumenty a jiné mediální tance. Manager projektu Olga Žampová (mobil 724 919 413), asistentka Jiřina Marková (mobil 725556995), kontakt: mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel do kanceláře : 384 493 884.