S novým školním rokem jsme tu opět s nabídkou vzdělávání ze Slavonic. A co jsme pro Vás na letošní podzim nachystali?

Září je mimo jiné měsícem tvorby nových kolektivů. A patří již k dobré praxi některé procesy náležitě podpořit a usměrnit.

I k tomu slouží naše socializační programy „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ a „S Grázlem v patách“. První z nich během skupinově organizovaných her prověří schopnost dětí spolupracovat, naslouchat, prosadit si svou nebo se nechat vést. To vše na pozadí příběhu o třech mušketýrech, na Graselových stezkách nebo jinde v terénu dle Vašeho výběru.

Druhý adaptačně laděný program využívá příběhů o loupežníku Graselovi, jehož osud staví vedle dalších historických reálií českého pohraničí. Anglická verze programu je vhodná pro prověření úrovně angličtiny v nově vznikajících třídách. Program „S Graselem v patách“ probíhá standardně na mařížské Graselově stezce a v zámeckém parku v Maříži. Na přání je možné jej realizovat i na Vámi vybraném místě.

Podzim je vůbec krásný měsíc pro výlety do přírody. A když už se tam s dětmi vypravíme, je dobré se o ní také něco dozvědět. Pro malé i větší děti jsou určeny terénní programy zaměřené na poznávání přírody a jejích zákonitostí – „Život v mnoha podobách“, Voda – zázrak za humny“ a „Energie, co nás spojuje: STROMY“. Programy sestavené na míru dle věku a charakteru žáků kombinují získávání znalostí a dovedností s prožitkem a přispívají tak u dětí k upevnění pro-environmentálních postojů. Programy nejraději provádíme v okolí ekologické farmy Peníkov u Českého Rudolce, kde je možné zařadit prohlídku národní technické památky dřevěné vodní pily (u programu Voda a Stromy), malé truhlářské dílny (Stromy) a ekologického chovu koz (Život v mnoha podobách).

V chladnějším období Vás velice rádi přivítáme v našem stále ještě novotou vonícím Spolkovém domě Slavonice. Rekonstruovaný Spolkový dům má za sebou první letní sezónu, kdy kromě bubenické dílny a výstav moderního umění hostil i filmovou projekci festivalu Slavonice Fest.

Svou pohnutou historií dům přímo vybízí k jejímu bližšímu ohmatání a poznání. I k tomu slouží loňskou zimu vytvořený program „Vrásky jednoho domu“, který se věnuje nelehkým tématům druhé světové války, poválečného odsunu a železné opony na Slavonicku. Využívá k tomu poutavé filmové a komiksové příběhy doplněné o místní historické artefakty či svědectví rodáků.

Příběhy věci: FIXA“ a „Rub a líc našich oděvů“ se soustředí na problematiku udržitelné výroby a spotřeby. První z nich na konkrétním příkladu provozu v dačickém Centropenu prověří všímavost i matematické schopnosti žáků z druhého stupně. Žáci se díky němu seznámí se základními tématy ekologického managementu provozů, konceptem životního cyklu výrobků a uvědomí si možnosti, které mají také jako spotřebitelé.

Druhý program věnovaný historii a současnosti výroby oděvů, místně i globálně pojatým ekologickým, sociálním a ekonomickým souvislostem je v kombinaci s dílnou ručního zpracování stonkových vláken z technického konopí (vytírání vlákna, tkaní) skutečným zážitkem pro malé a ve své anglicko-jazyčné verzi i pro větší děti.

Oba programy je možné realizovat i ve Vaší škole.

 

Programy nabízíme díky podpoře Jihočeského kraje ze sítě Krasec za cenu 30,-Kč / žáka.

 

Vedle půldenních a jednodenních programů pro školy nabízíme i možnost využít naše služby během školních výletů a delších pobytů na Slavonicku (včetně zajištění ubytování, případně stravy). Programy Vám velmi rádi poskládáme individuálně dle Vašich přání a potřeb.

Velice rádi s Vámi a Vaší školou domluvíme také dlouhodobý vzdělávací plán. Opakovaný kontakt s žáky umožňuje účinněji zvyšovat povědomí o hodnotě místního dědictví a životního prostředí a posilovat kompetence žáků pro udržitelný život. S ohledem na charakter Vaší školy můžeme společně vybrat programy vhodné pro jednotlivé ročníky a jejich časové rozvržení během školního roku.

Vzdělávací programy můžete objednávat pomocí elektronického formuláře na našich webových stránkách. Pro další informace o programech a individuální nabídky vzdělávání využijte email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon 602 57 11 28.

 

Těšíme se na společné zážitky!